Specializare nivel licență: Comunicare și Relații Publice
Specializare nivel master: Publicitate și Relații Publice

DATE ŞI FAPTE: Aceasta este singura specializare de Comunicare, Relații Publice și Publicitate în limba germană din România. Studenții noștri participă la cursuri interactive, la ateliere și festivaluri de publicitate, la stagii de practică în companii germane cu filiale în România, beneficiază de numeroase oportunități și burse în străinătate, iar numeroase cadre didactice provin din spațiul germanofon. În plus, aceștia au șansa de a obține o diplomă dublă la finalul studiilor, prin intermediul parteneriatului nostru cu Universitatea de Științe Aplicate Kiel (Germania).

COLABORĂRI: Universitatea Ludwig-Maxillians München, Universitatea Viena, Universitatea de Științe Aplicate Kiel, Universitatea de Științe Aplicate Mittweida, Universitatea Friedrich-Alexander Erlangen-Nürnberg.

POSIBILITĂȚI DE ANGAJARE: Consultant PR, purtător de cuvânt, event manager, strategic planner, mediator, analist media, media planner, creative director, copywriter, consultant de imagine, strateg de campanii promoţionale, expert în comunicare inter- şi intrainstituţională, ofiţer de presă, etc.

CUNOŞTINŢE DE LIMBA GERMANĂ: Sprachdiplom, TestDaF sau examenul de limba germană de la înscrierea la facultate.

• Adresa:Str. Traian Moșoiu, nr. 71, RO – 400132, Cluj-Napoca
  • Tel.: +40 264 406 054
  • Web: https://fspac.ubbcluj.ro/de
    Facebook:Deutschsprachiger Studiengang für Kommunikation, PR und Werbung
    Instagram:kommunikation_pr_werbung

• Lect. Dr. Meda Mucundorfeanu
  • E-mail: mucundorfeanu@fspac.ro

Specializare nivel licență: Jurnalism

DATE ŞI FAPTE: Specializarea este singura de jurnalism în limba germană din România. Studenţilor le este oferit accesul la studioul intern de fotografie, televiziune şi radio, intră în contact cu cadre didactice tinere şi competente şi experţi media din România şi din străinătate şi beneficiază şi de oportunităţi de burse la universităţi şi instituţii media din străinătate.

POSIBILITĂȚI DE ANGAJARE: Presa scrisă: reporter, redactor, editor, fotoreporter, tehno-redactor, ş.a. Presa audio-vizuală şi noile media: prezentator de ştiri, moderator, reporter, redactor, editor online, webdesigner ş.a.

• Adresa:Str. Traian Moșoiu, nr. 71, RO – 400132, Cluj-Napoca
  • Tel.: +40 264 406 054