Specializare nivel licență: Informatică
Specializare nivel master: Sisteme informatice avansate: modelare, proiectare, dezvoltare

DATE ŞI FAPTE: Însușirea optimă și eficientă a competențelor necesare pentru a face față provocărilor profesionale este centrată pe o pregătire practică dublată de prezentarea fundamentelor teoretice ale Informaticii: bazele informaticii, software-engineering, gestionarea bazelor de date şi a informaţiei, sisteme de întreprinderi, inteligenţă artificială, programare web, înregistrare şi editare media, securitatea sistemelor informatice, conceperea, modelarea și proiectarea de sisteme informatice complexe.

COLABORĂRI: Universitatea Darmstadt, Universitatea Tehnică Dresden, Universitatea Friedrich-Schiller Jena, Universitatea Philipps Marburg, Universitatea Mannheim, Liceul Mittweida

POSIBILITĂȚI DE ANGAJARE: Absolvirea cu succes a specializării Informatică în limba germană și a masterului Sisteme informatice avansate este calea spre o carieră promițătoare, atât în cadrul firmelor susținătoare (Porsche AG, NTT DATA Romania S.A. und MHP Consulting Romania SRL), cât și în alte firme de software, bănci, firme de asigurări, centre de tehnologie și firme high-tech, institute de cercetare, școli și universități.

• Adresa:Str. M. Kogălniceanu, nr. 1, RO – 400084, Cluj-Napoca
  • Tel.: 0264 405300, int. 5245