Specializare nivel licență: Relații internaționale și Studii Europene

DATE ŞI FAPTE: Facultatea urmăreşte scopul general, formarea, educarea viitorilor specialişti în domeniul studiilor europene, al relaţiilor internaţionale, al instituţiilor şi organizaţiilor europene şi internaţionale, precum şi al ştiinţelor sociale și umaniste clasice. Se oferă cursuri în domenii precum istorie, instituţii europene, ştiinţe politice, relaţii internaţionale, ştiinţe culturale, sociologie, economie, filosofie şi drept.

COLABORĂRI: schimb de experienţă pentru profesori şi studenţi cu: Universitatea Tehnică RW Aachen, Universitatea Fulda, Universitatea Otto-von-Guericke Magdeburg, Universitatea WW Münster, Universitatea Oldenburg, Universitatea Salzburg, Universitatea Viena ș.a.

POSIBILITĂȚI DE ANGAJARE: Instituţii ale UE, ONU, OSCE, diplomaţie, instituţii de stat: parlament, guvern, ministere, prefecturi, primării, consilii locale şi judeţene, consiliere și management pentru partide și organizații politice, camere de comerţ şi industrie, centre de afaceri, ONG-uri, firme multinaționale, școli și instituții de învățământ.

CUNOŞTINŢE DE LIMBA GERMANĂ: este recomandată cunoașterea limbii germane cel puțin la nivel B1.

• Adresa:Str. Em. de Martonne nr. 1, RO – 400090, Cluj-Napoca
  • Tel.: +40- 264 405 300