Bachelorstudiengang: Informatik
Masterstudiengang: Fortgeschrittene Informationssysteme

DATEN UND FAKTEN: Însușirea optimă și eficientă a competențelor necesare pentru a face față provocărilor profesionale este centrată pe o pregătire practică dublată de prezentarea fundamentelor teoretice ale Informaticii: bazele informaticii, software-engineering, gestionarea bazelor de date şi a informaţiei, sisteme de întreprinderi, inteligenţă artificială, programare web, înregistrare şi editare media, securitatea sistemelor informatice, conceperea, modelarea și proiectarea de sisteme informatice complexe.

KOOPERATIONEN: Hochschule Darmstadt, TU Dresden, Friedrich-Schiller-Universität Jena, Philipps-Universität Marburg, Universität Mannheim, Hochschule Mittweida

POTENZIELLE ARBEITSFELDER: Ein erfolgreich abgeschlossenes Studium des Bachelorstudiengangs Informatik in deutscher Sprache und des Masterstudiengangs Fortgeschrittene Informationssysteme macht den Weg frei für eine aussichtsreiche Karriere sowohl in den Förderfirmen (Porsche AG, NTT DATA Romania S.A. und MHP Consulting Romania SRL) als auch in anderen Computer- und Softwarefirmen, Banken, Versicherungen, Technologiezentren und High-Tech-Firmen, Forschungsinstituten, Schulen und Hochschulen.

• Adresse: M. Kogălniceanu-Str., Nr. 1, RO – 400084, Klausenburg
  • Tel.: 0264 405300, DW. 5245